22 листопада в с. Космач Косівського району Івано-Франківської обл. відбулася Міжнародна наукова конференція «Гуцульщина – слов’янська Атлантида: історія, етнокультура, персоналістика, туризм», присвячена 70-річчю з Дня народження доктора історичних наук, професора кафедри історії слов’ян Факультету історії, політології і міжнародних відносин Петра Степановича Сіреджука. Співорганізаторами конференції виступили Інститут історії, етнології і археології Карпат, кафедра історії слов’ян ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника» та Центральний осередок гірського туризму ПТТК Республіка Польща.

Конференція розпочалася з привітань в адрес Петра Степановича Сіреджука. З такою почесною місією привітати ювіляра в с. Космач прибуло чимало гостей з України та зарубіжжя: науковці, студенти, голови ОТГ, рідні та друзі. Зокрема, ювіляра привітали доктор історичних наук, професор, декан Факультету історії, політології і міжнародних відносин Микола Кугутяк, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри політичних інститутів та процесів Василь Марчук, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії слов’ян Володимир Комар, доцент кафедри всесвітньої історії, голова профкому Факультету Лілія Щербін. Під час привітання Микола Кугутяк з подарунком ювіляру презентував щойно виданий другий том енциклопедії ЗУНР.

• Під час поїздки у с. Космач... В очікуванні наукової конференції

Наукова конференція відбувалася у форматі пленарного та трьох секційних засідань. Модератором наукового заходу був декан Факультету історії, політології і міжнародних відносин Микола Кугутяк. На пленарному засіданні цікавими і водночас дискусійними стали доповіді голови туристично-краєзнавчого товариства Республіки Польща Єжи Каплона («Притулок Карпатського товариства лижників на полонині Маришевська в Чорногорі»), доктора педагогічних наук, доцента Інституту педагогіки Вроцлавського університету Республіки Польща Анни Гаратик («Космацькі колядки в записах Станіслава Вінценза»), доктора історичних наук, професора, декана Факультету історії, політології і політології Миколи Кугутяка («Стародавні духовні пам’ятки Українських Карпат»). Зокрема, Микола Кугутяк за допомогою підготовленої пересувної виставки «Пам’ятки духовної культури Українських Карпат. Частина 1. У пошуках індоєвропейської прабатьківщини. Відкриття забутої сакральної спадщини» (за матеріалами Карпатської археологічної експедиції Прикарпатського національного університету 2016–2019 рр.) проаналізував зміст виявлених пам’яток. Серед них: кам’яні старожитності Космача І, кам’яні старожитності Космача ІІ, Календарне святилище в Чорногорі, брамоподібні святилища Сокільских вершин І, Писаний Камінь, Бубнище: скельне святилище Великої Богині – праматері народження чоловічого солярного божества.

Секційні засідання поділені на три блоки: історія (11 доповідей і повідомлень), етнокультура (12 доповідей і повідомлень), персоналії (9 доповідей і повідомлень). Учасники конференції прибули з Республіки Польща, міст Львова, Івано-Франківська, Тернополя, Коломиї, Косова, Верховини. Під час конференції були представлені дві виставки: «Гуцульщина в поштівках» та «Пам’ятки духовної культури Українських Карпат. Частина 1. У пошуках індоєвропейської прабатьківщини. Відкриття забутої сакральної спадщини».

Зауважимо, що за результатами конференції видано збірник матеріалів – «Гуцульщина – слов’янська Атлантида: історія, етнокультура, туризм, персоналістика» (Краків ; Івано-Франківськ ; Космач: Wierchy, 2019. – 616 c.), в якому вміщено понад тридцять доповідей та повідомлень наукового форуму.

По завершенню конференції працівники Будинку культури Космацької ОТГ підготували в подарунок для Петра Сіреджука та гостей форуму незабутній концерт, представивши в оригінальній формі автентику і колорит духовної культури Гуцульщини та с. Космач.

Відзначимо також, що у відділі краєзнавчої літератури Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Івана Франка міститься виставка наукових та історико-краєзнавчих видань Петра Сіреджука з нагоди його 70-річчя.