Проєкт «Невидима спадщина»: українські і польські науковці обмінялися досвідом

    Делегація викладачів Навчально-наукового інституту мистецтв Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника у межах двостороннього візиту взяла участь в міжнародній науковій конференції «Невидима спадщина» в Люблінському католицькому університеті Івана Павла II (Республіка Польща). Науковий форум пройшов у рамках проєкту «Невидима спадщина: обмін та впровадження передового досвіду щодо доступу до культури для людей з вадами зору» за фінансової підтримки Європейського Союзу в рамках Програми транскордонного співробітництва Польща – Білорусь – Україна 2014 – 2020. За умов карантинних обмежень конференція проходила в змішаному форматі та її програма складалася з двох частин.

    Зокрема, у першій частині наукового форуму «Невидима спадщина Івано-Франківська та Любліна» із вітальним словом виступили професорка Беата Піскорська, віце-ректорка Люблінського католицького університету Івана Павла II; Сабрія Темберкен, номінована на Нобелівську премію, незряча, засновниця першої школи для сліпих дітей у Тибеті та співзасновниця Фонду Кантарі; професор Богуслав Марек організатор та модератор конференції. Доповідачі з м. Івано-Франківська та м. Любліна розповідали про музейні та міські простори і способи їх адаптації для всіх категорій людей з неповносправностями, підготовку незрячих від народження людей до розуміння, читання і створення малюнків на дотик. Також свої доповіді презентували керівниця проєкту «Невидима спадщина: обмін та впровадження передового досвіду щодо доступу до культури для людей з вадами зору», доцентка Університету Христина Казимирів та локальна менеджерка проєкту, доцентка Університету Тетяна Маскович. Вони розповіли про реалізацію проєкту. Своє чергою Надія Бабій, доцентка кафедри теорії і методики дизайну Навчально-наукового інституту мистецтв виступила із доповіддю «Місто, якого немає. Проблеми інклюзивної свідомості у просторі неінклюзивного міста».

    Друга ж частина конференції під назвою «Невидиме мистецтво у світі – Щоб мистецтво було “видиме” для дотику» відбулася у форматі ютуб-презентації, що дало можливість ознайомитись із доповідями науковців-практиків з Канади, США, Австралії, Індії, Нідерландів, Арґентини та Іспанії.

    Під час партнерського візиту представникам делегації нашого Університету передали спеціальний пристрій-нагрівач для виготовлення піднятої лінійної графіки на набухаючому папері та папір, придбані за кошти проєкту.

    У межах програми міжнародної наукової конференції учасники делегації також мали нагоду відвідати один із найстаріших та найбільших музеїв Східної Польщі – Національний Музей Любліна, виставку «Доступна колекція» в «Галереї Лабіринт», побувати в Центрі Зустрічі Культур, а також знаходитися в майстернях Люблінського католицького університету Івана Павла II, де безпосередньо створюються адаптації таких мистецьких об’єктів.