Презентація наукових видань відомого історика Віктора Брехуненка

Презентація актуальних наукових видань доктора історичних наук, професора, завідувача відділу Інституту української археографії та джерелознавства імені М.С. Грушевського Національної академії наук України Віктора Брехуненка відбулася 21 березня в нашому університеті. Відомий київський історик ознайомив присутніх зі своїми новими книгами – «Війна за свідомість. Російські міфи про Україну та її минуле» та колективною монографією – «Братня» навала. Війни Росії проти України ХІІ – ХХІ століття».

 «Ці книги народжені війною. Війни ж народилися в голові ворога, якого ми повинні перемогти. Теперішня війна проти нашої країни – це тенденція збройного втручання для приєднання до так званого «русского міру». Запропоновані науково-популярні видання допомагають це прослідкувати на тлі історії», – розповів Віктор Брехуненко під час зустрічі з викладачами та студентами факультету історії, політології і міжнародних відносин.

Зокрема, в книзі «Війна за свідомість. Російські міфи про Україну та її минуле» науковець описав 39 міфів, які розділив на певні групи. У виданні за допомогою наукових аргументів спростовуються ключові російські міфи про Україну та українську історію. Проаналізовано ідеологічну спрямованість кожного міфу, історичне підґрунтя російських спекуляцій, обґрунтовано підстави заперечення спотворених образів нашого минулого, цілеспрямовано нав’язуваних Москвою уже протягом кількох століть. У тих випадках, коли сучасний міф має довгу історію, простежено еволюцію його змісту.

Колективна монографія «Братня» навала. Війни Росії проти України ХІІ – ХХІ століття» попри свій науково-популярний характер руйнує низку стереотипів, нав’язаних українській науці російською імперською та радянською історіографією і покликаних тримати українців в психологічному полі «русского міра». Книга простежує багатовікове збройне протистояння українського світу російській експансії, яка своїми коріннями сягає середини XII ст. На матеріалі майже дев’яти століть, автори спробували розлого продемонструвати, що головний зміст російсько-українських взаємин немає нічого спільного з пропагандистськими кліше про «спільну історичну долю», «братерські стосунки» чи належність до «одного народу».

«Головна мета – навчити українців не довіряти чуткам та вміти їх спростувати. Стійко триматися від навіювань», – переконаний історик Віктор Брехуненко.

Під час презентації викладачі та студенти мали нагоду задати дискусійні питання автору досліджень, переглянути виставку наукових видань доктора історичних наук, професора Віктора Брехуненка.

  • Початок презентації