Уже традиційно, третій рік поспіль, наприкінці весни – на початку літа студенти-історики І курсу вирушають у подорож на терени Галицької Гуцульщини з навчально-пізнавальною і відпочинковою метою. Цього року 1 червня студенти І курсу спеціальності «Історія і археологія» в рамках курсу «Історичне краєзнавство, музеєзнавство» мали можливість відвідати музеї смт. Верховина та с. Криворівня.
Свою подорож активна молодь розпочала із відвідування історико-краєзнавчого музею «Гуцульщина», що знаходиться у смт. Верховині. Протягом екскурсії, вони дізналися про ранні поселення у регіоні, походження назви с. Жаб’є. Окремо слід відзначити те, що опришківський рух був широко поширений у цьому гірському регіоні. Довідалися про Олексу Довбуша, поглянули на його бартку. Також один із студентів, мав можливість взяти участь у дуелі барток. Загалом, на сьогодні відкрито п’ять експозиційно-виставкових залів, які знайомлять відвідувачів із природою, історією, побутом, культурою і мистецтвом Гуцульщини. Також у музеї представлені матеріали про діяльність гуцульських товариств та інших організацій.
Наступний музей, який відвідали студенти – музей гуцульського побуту, етнографії та музичних інструментів Романа Кумлика. Екскурсію проводила дочка засновника музею – Наталя Гузяк. Особливість екскурсії в тому, що вона проводилася на гуцульській говірці. Пані Наталя люб’язно продемонструвала майстерність гри на різних інструментах. До речі, Роман Кумлик був самоучкою, який грав на понад 30 інструментах, а його донька на 15. Зустріч відбулася у приємній домашній атмосфері.
Наступна локація, за словами студентів була найцікавішою – Музей гуцульської магії. Тут молодь мала можливість дізнатися все про магію наших предків. Екскурсовод розповів про знахарів, мольфарів та мольфарство. Було згадано про карпатського примівника Гоя (Андрій Атаманюк) – мольфара із Шешор, що міг прочитати думки на відстані. Також розповіли про Параску Соколовську, яку у народі прозвали Гадеркою або ж повелителькою змій, бо вміла зі зміями говорити. Могла без будь-якої вакцини заліковувати рани від укусу змій. Був згаданий, нам усім відомий мольфар Михайло Нечай – якого вважають останнім мольфаром Карпат. Також дізналися про цілющі властивості карпатських трав і настоянок, які тут роблять зі змій.
Опісля, всі дружньо відправилися до с. Криворівні – ще однієї перлини Гуцульщини, яку фольклорист Володимир Гнатюк назвав – «Українськими Афінами». Тут студенти відвідали музей Івана Франка та «Хату-Гражду» Параски Харук.
Експозиція першого музею розповідає про перебування у с. Криворівні Івана Франка та інших видатних діячів літератури і мистецтва Михайла Грушевського, Лесі Українки, Михайла Коцюбинського, Гната Хоткевича, висвітлює вшанування пам’яті письменника на ГуцульщиніБуло показано ручні роботи та рукописи Параски Плитки-Горицвіт – гуцульської художниці, письменниці, фотографа.
Останньою зупинкою стала «Хата Гражда» – найвідоміше місце, де знімалися епізоди фільму Сергія Параджанова «Тіні забутих предків», де головну роль зіграв Іван Миколайчук. Хата зберегла автентичний вигляд і оздоблення. Складається з трикамерної хати (хата + сіни (хороми) + хата), бокових і задньої притул, перпендикулярної кліті та огорожі. Цей житловий комплекс у вигляді замкнутого двору вже став рідкісною будівлею на Гуцульщині, хоча й був досить розповсюдженим у минулому.
З хорошим настроєм і емоціями студенти-історики повернулися до рідного м. Івано-Франківська.