Пізнавальна лекція про пам’ятки духовної культури Українських Карпат для членів товариства «Просвіта-Світовид»

18 липня 2021 р. доктор історичних наук, професор Микола Кугутяк прочитав цікаву двохгодинну стендову лекцію «Пам’ятки духовної культури Українських Карпат» для 25 членів громадської організації «Науково-просвітницьке товариство “Просвіта-Світовид”».

Для учасників пізнавального заходу, котрі прибули з різних куточків Прикарпаття, Микола Кугутяк презентував однойменну виставку, яка підготовлена працівниками навчально-наукового інституту історії, етнології і археології Карпат. Виставка «Пам’ятки духовної культури Українських Карпат» є результатом Карпатської археологічної експедиції Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника 2006–2019 рр. під керівництвом Миколи Кугутяка та багаторічних пошуків науковців навчально-наукового інституту історії, етнології і археології Карпат. За результатами досліджень скельних комплексів відкрито унікальні стародавні сакральні пам’ятки загальнонаціонального і європейського значення епохи неоліту-енеоліту. Виявлено комплекси невідомих досі антропо- і зооморфних наскельних образів, знаків і символів, які відображають особливості світогляду стародавнього населення Українських Карпат, зокрема космогонічні й теогонічні уявлення, а також структуру міфоритуального простору.

У результаті багаторічних комплексних досліджень встановлено Карпатський і Дністровський пояси чернечих печерних пам’яток, які нараховують сотні культових об’єктів, що беруть свій початок VІІІ – ІХ століття. Вони засвідчують значне поширення печерно-аскетичної форми чернечої аскези.

Виставка складається із чотирьох частин: Частина 1. У пошуках індоєвропейської прабатьківщини. Відкриття забутої сакральної спадщини; Частина 2. Кургани Прикарпаття: могили, святилища, ритуальні комплекси; Частина 3. Городища – святилища Прикарпаття; Частина 4. Монастирські обителі Прикарпаття.

Протягом усього часу проведеної пізнавальної зустрічі точилися гострі і плідні дискусії, члени громадської організації «Науково-просвітницьке товариство “Просвіта-Світовид”» задавали цікаві запитання, які стосувалися вивчення унікальних особливостей духовної спадщини Українських Карпат.