Екскурсія експозицією виставки «Пам’ятки духовної культури Українських Карпат» для екс-міністра закордонних справ України Павла Клімкіна

10 квітня 2021 р. у приміщенні Івано-Франківського національного академічного обласного музично-драматичного театр імені Івана Франка декан Факультету історії, політології і міжнародних відносин Микола Кугутяк разом з відомими культурними, громадськими та політичними діячами України взяв участь у презентації міжнародного культурно-соціального проєкту «Таємниці України для тебе».

Під час пресконференції ректор Університету Ігор Цепенда та декан Факультету Микола Кугутяк презентували виставку «Пам’ятки духовної культури Українських Карпат», яка підготовлена працівниками навчально-наукового інституту історії, етнології і археології Карпат. Наш Університет виступає партнером нового міжнародного культурно-соціального проекту «Таємниці України для тебе».

Осібно екскурсію експозицією виставки Микола Кугутяк провів для екс-міністра закордонних справ України Павла Клімкіна (2014–2019). Виставка «Пам’ятки духовної культури Українських Карпат» є результатом Карпатської археологічної експедиції Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника 2006–2019 рр. під керівництвом Миколи Кугутяка та багаторічних пошуків науковців навчально-наукового інституту історії, етнології і археології Карпат. За результатами досліджень скельних комплексів відкрито унікальні стародавні сакральні пам’ятки загальнонаціонального і європейського значення епохи неоліту-енеоліту. Виявлено комплекси невідомих досі антропо- і зооморфних наскельних образів, знаків і символів, які відображають особливості світогляду стародавнього населення Українських Карпат, зокрема космогонічні й теогонічні уявлення, а також структуру міфоритуального простору.

У результаті багаторічних комплексних досліджень встановлено Карпатський і Дністровський пояси чернечих печерних пам’яток, які нараховують сотні культових об’єктів, що беруть свій початок VІІІ – ІХ століття. Вони засвідчують значне поширення печерно-аскетичної форми чернечої аскези.

Виставка складається із чотирьох частин: Частина 1. У пошуках індоєвропейської прабатьківщини. Відкриття забутої сакральної спадщини; Частина 2. Кургани Прикарпаття: могили, святилища, ритуальні комплекси; Частина 3. Городища – святилища Прикарпаття; Частина 4. Монастирські обителі Прикарпаття.

Зазначимо, що участь у міжнародному культурно-соціальному проєкті «Таємниці України для тебе» можуть брати усі охочі, як дорослі, так і діти з різних куточків України. Переможці проєкту отримають цінні подарунки.