Вшанування Гошівської обителі Богородиці на Ясній Горі в Карпатах

Доктор історичних наук, професор, декан факультету історії, політології і міжнародних відносин Микола Кугутяк з групою науковців нашого університету достатньо довгий час досліджують історію Гошівського монастиря. Їх джерелознавчі дослідження вже викладені в першому томі тритомного видання «Гошівська обитель Богородиці на Ясній Горі в Карпатах» (Івано-Франківськ: Манускрипт-Львів, 2018. – 552 с.). Це унікальне видання містить українські рукописні пам’ятки, написані гошівськими ченцями в ХVІІ – ХVІІІ ст. Рукописну спадщину становлять Гошівський монастирський літопис і «Поменник монастиря Гошівського Преображення Господнього року 1662 липня 11». До першого тому включено понад 120 документів і матеріалів, переважну більшість із яких виявлено в останні роки у вітчизняних, австрійських і польських архівах та наукових бібліотеках. Вони розкривають маловивчені або невідомі сторінки історії Гошівської обителі, що стала видатною відпустово-паломницькою святинею поклоніння Пресвятій Богородиці, дають змогу визначити її роль і місце в історії української церкви, духовному і національно-культурному розвитку України ХVІ – ХХ ст. Результати дослідження можна застосовувати у сфері релігієзнавства, культурознавства, краєзнавства, мистецтвознавства, а також у соціальній сфері – освіта, церква, побутове та духовне життя не тільки населення Прикарпаття, але й загалом України.

Нещодавно історики разом із митцями пішли далі і запропонували створити новий цікавий міждисциплінарний проєкт! На початку січня 2020 р., під час зустрічі з ігуменом Гошівського монастиря Отців Василіян отцем Вінкентієм Слободяном, ректор Університету проф. Ігор Цепенда подарував Миколі Кугутяку один з перших плодів співпраці істориків з митцями. Це унікальна картина «Оборона Ясної гори». Її написано студентами Навчально-наукового інституту мистецтв Університету Андрієм та Дмитром Брижаками під керівництвом заслуженого художника України, доцента кафедри образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва та реставрації Володимира Сандюка за сприяння директора Навчально-наукового інституту мистецтв, професора Анатолія Грицана.

Вшанування Гошівської обителі