Всеукраїнська науково-практична конференція «Русалка Дністровая – перша книга українською мовою в Галичині: загальнонаціональний та європейський контекст»

У 2017 р. минає 180 років з часу виходу першого західноукраїнського альманаху «Русалка Дністровая», підготовленого діячами літературно-краєзнавчого гуртка «Руська трійця» (1837). Ця дата віднесена постановою Верховної Ради України «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2017 році» до числа подій загальнодержавного, загальнонаціонального значення.
Кафедра історії України Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника спільно з Івано-Франківським обласним державним центром туризму і краєзнавства учнівської молоді, Національною спілкою краєзнавців України, її Івано-Франківською обласною організацією, Національною спілкою письменників України, Українським товариством охорони пам’яток історії та культури, Івано-Франківським Національним медичним університетом підготували і провели Всеукраїнську науково-практичну конференцію під промовистою назвою «Русалка Дністровая – перша книга українською мовою в Галичині: загальнонаціональний та європейський контекст».
Ця подія відбулася у м. Івано-Франківськ 27 вересня 2017 р. у приміщенні наукової бібліотеки Національного медичного університету.
На пленарному засіданні з доповідями виступили: Ігор Райківський, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії України Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, член НСКУ («Взаємини “Руської трійці” з українськими діячами Наддніпрянщини»); Степан Хороб, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри української літератури Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника («Традиції «Русалки Дністрової» у Львівському літературному угрупованні «Логос»); Володимир Качкан, доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри українознавства Національного медичного університету, академік АНВШ України, член НСКУ («Дух «Руської трійці»: продовжувачі та послідовники української справи (Антін Могильницький – Олександр Феданко)»); Євген Баран, кандидат філологічних наук, доцент кафедри української літератури, Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, член НСКУ, голова Івано-Франківської організації НСПУ («Поетичний світ Володимира Шашкевича»); Андрій Королько, кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, член НСКУ («Вшанування сторіччя від дня народження Маркіяна Шашкевича в м. Станиславові і на Покутті»); Василь Бурдуланюк, кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника («Русалка Дністровая»: важкий шлях до читача»); Марія Сеняк, учениця 11-А класу Української гімназії №1 Івано-Франківської міської ради («Дослідники літературної і наукової творчості «Руської Трійці»).
Під час конференції виступили 22 науковці вишів Прикарпаття, Львівської, Тернопільської, Луганської областей та 5 учнів з Богородчанського та Надвірнянського районів, а також з міст Івано-Франківська та Болехова.
До конференції було видано факсимільне видання першого числа альманаху «Русалка Дністровая» виданого у Будапешті 1837р. та матеріали конференції. Під час заходу експонувалася виставка друкованих видань, присвячених «Руській трійці» та «Русалці Дністровій», яку організували Івано-Франківський державний історико-меморіальний музей Олекси Довбуша та наукова бібліотека Івано-Франківського національного медичного університету.