Конференція, присвячена 70-й річниці депортації етнічних українців у Польщі

28 листопада 2017 р. в ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника» відбулася Регіональна наукова конференція, присвячена 70-й річниці депортації етнічних українців у Польщі: «Акція «Вісла» в українсько-польських відносинах ХХ – ХХІ ст». Організаторами конференції стали: Івано-Франківська обласна державна адміністрація; кафедра історії слов’ян Факультету історії, політології і міжнародних відносин ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника»; Івано-Франківська обласна організація ВУТ «Лемківщина»; Обласне суспільно-культурне товариство «Надсяння»; Обласне громадське товариство «Бойківщина». Зі вступним словом до учасників конференції звернувся Ігор Євгенович Цепенда – ректор ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника», доктор політичних наук, професор. На конференції прозвучали доповіді:
Безпосередньо конференції розпочав із доповіддю «Акція «Вісла» та її наслідки» доктор історичних наук, професор Юрій Іванович Макар, завідувач кафедри міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. У ході свого виступу він презентував тритомне видання «Від депортації до депортації. Суспільно-політичне життя холмсько-підляських українців (1915–1947). Дослідження. Спогади. Документи». Юрій Іванович розповів, як виникла ідея такого видання, хто і якими шляхами цю ідею реалізував. Його співавтор – Віталій Макар більш детально зупинився на аналізі архівів, свідчень очевидців, чиї спогади вміщено у цьому виданні.

Продовжив пленарне засідання завідувач кафедри історії слов’ян Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, доктор історичних наук, професор Володимир Леонович Комар. Тема його виступу «70 років після акції «Вісла»: міфи і реалії» надзвичайно ретельно простежено основні проблеми польсько-українських взаємин 1940-х рр. і їхній вплив на сучасні міждержавні взаємини.
Змістовним виявився виступ голови Івано-Франківської обласної організації ВУТ «Лемківщина», кандидата медичних наук, доцента кафедри спортивної медицини Івано-Франківського медичного університету Степана Семеновича Криницького «Акція «Вісла» – запланована польським комуністичним режимом ліквідація української проблеми в Польщі». Виступаючий, зокрема підкреслив роль тоталітарного комуністичного режиму у проведенні геноциді та депортацій, наголосив на доцільності проведення судових процесів із засудження операції «Вісла» та її організаторів і виконавців.
Особливо цікавим для слухачів став виступ голови Івано-Франківського обласного суспільно-культурного товариства «Надсяння» Любові Йосифівни Гринишин «Продовження переселенської політики польської влади в акції «Вісла». Любов Йосифівна поділилася власними спогадами, як свідок і потерпіла від депортації. Її приклади про вбивства цивільного населення, грабунки, що спричинили т. зв. «добровільний характер» переселення українців до УРСР у 1944–1946 рр., не залишили байдужих нікого із присутніх.
Певним продовженням виступу Любові Йосифівни стали слова Дарії Іванівни Петречко, голови правління Івано-Франківського обласного громадського товариства «Бойківщина». Дарія Івнаівна більш детально зупинилася на аналізі обміну населення між УРСР та ПНР у 1951 р. Проаналізувала причини, обставини та наслідки цієї події. Вона подарувала для бібліотеки університету низку книг із спогадами учасників переселення 1951 р.
Голова Світової федерації українських лемківських об’єднань Ярослава Іванівна Галик доволі коротко висвітлила основні напрямки діяльності СФУЛО, окреслила головні завдання цього товариства на 2017–2019 рр., закликала лемківські організації та товариства до єднання, та запросила науковців, істориків, філологів долучатися до вивчення минулого лемків.
Усі виступаючі, отримали в подарунок від авторів та упорядників презентоване видання «Юрій Макар, Михайло Горний, Віталій Макар. Від депортації до депортації. Суспільно-політичне життя холмсько-підляських українців (1915–1947). Дослідження. Спогади. Документи. Т. 1–3. – Чернівці : Букрек, 2011–2015. – 2740 с.».

У другій половині дня відбулися секційне засідання за участю провідних дослідників проблеми вищих навчальних закладів міста. Перед присутніми виступили Ігор Ярославович Райківський, завідувач кафедри історії України ДВНЗ »Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника», доктор історичних наук, професор; Олег Михайлович Малярчук, доктор історичних наук, професор кафедри документознавства та інформаційної діяльності Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу; Олександр Володимирович Марущенко, завідувач кафедри історіографії і джерелознавства ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника», кандидат історичних наук, доцент; Ігор Дмитрович Любчик, кандидат історичних наук, доцент кафедри українознавства і філософії Івано-Франківського національного медичного університету; Олег Ігорович Єгрешій, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри історії України ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника»; Василь Зеновійович Дебенко, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри історії слов’ян ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника»; Микола Дмитрович Вітенко, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри історії слов’ян ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника» та Роман Васильович Кобильник, старший викладач кафедри історії слов’ян ДВНЗ »Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника».
Завершила конференцію загальна дискусія та обмін пропозиціями між науковцями та членами громадських організацій що до покращення вивчення польсько-українських взаємин і, зокрема, акції «Вісла».